Remocom 175 Remote Control Duplicator for Remocon888 Copy Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Led Products, Industrial Machinery, Special Equipment, Household Appliances |
| Battery Type: | 23A |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Fast Delivery
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
RoHS
CE
RoHS
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Certification
- ISO9001, RoHS, FCC, CE
- Frequency
- Varaible Frequency, 250-433.92MHz etc
- Material
- Metal and Plastic
- Transmission Distance
- <50m
- Type
- Button
- Universal
- Universal
- Voltage
- 12V, 12V.23A
- Decode
- EV1527.EV527.Ht6p20b, Ht6p20d, Hcs300, Hcs301 etc
- Lead Time
- 2-5 Days for Samples, 15-20 Days for Order
- Supply Ability
- 100.000PCS
- MOQ
- 300PCS
- Payment Term
- 30% in Advance, 70% Before Shipment
- Trading Term
- Fob or EXW
- Usage
- Work with Rmc888
- Techincal Parameter
- Saw
- Signal Transmission
- RF Remote Control
- Transport Package
- Regular Corrugated CTN. 500PCS/CTN
- Specification
- standard remote control
- Trademark
- JUHUI
- Origin
- Quanzhou, Fujian
- HS Code
- 85269200
- Production Capacity
- 100.000PCS/Month
Product Description
OEM√ WARRANTY√ COMPENSATION√ FREE SAMPLE√
EXPORTING TO WORLD MARKET√ 5 YEARS√ OEM√
MANUFACTURE√ CUSTOMIZED√
Application:
1.motorcycle alarm remote control
2.electric vehicle alarm remote control,
3.sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control,
4.ceiling fan remote control
5.wherever remote control needed
Company background
our factory covers an area of approximately 2000 square meters,where for the past 10 years we have been manufacturing electronic products,mainly remote control,receiver,door opener system,motorcycle alarm and remote control duplicator etc.Our company professional R&D staff can meet your different request. we have advanced equipment for production, such as SMT , frequency machine, logo engraving machine laser etc. we also welcome any OEM production request.
EXPORTING TO WORLD MARKET√ 5 YEARS√ OEM√
MANUFACTURE√ CUSTOMIZED√
Application:
1.motorcycle alarm remote control
2.electric vehicle alarm remote control,
3.sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control,
4.ceiling fan remote control
5.wherever remote control needed
Company background
our factory covers an area of approximately 2000 square meters,where for the past 10 years we have been manufacturing electronic products,mainly remote control,receiver,door opener system,motorcycle alarm and remote control duplicator etc.Our company professional R&D staff can meet your different request. we have advanced equipment for production, such as SMT , frequency machine, logo engraving machine laser etc. we also welcome any OEM production request.
| Brand name | JUHUI or CUSTOMIZED |
| Model No | JH-TXD-555 |
| Decode | duplicator for clone |
| Frequency | 315MHZ, 433.92MHZ or customized |
| Modulation type | FSK/ASK |
| Tech. parameter | SAW |
| Operating temperature: | -20 ° C ~ +50 ° C |
| Battery | 27A. 12V |
| Case | Metal and plastic |
| LED color | Green/blue/red |
| Distance | About 80m ( open space) |
| Lead time | 1-5 days for samples, 20-30 days for order |
| Package | 500pcs/CTN |
| MOQ: | 300pcs |
| Supply ability | 100.000pcs/Month |
| Package | 500pcs/CTN |
| CTN dimension | 53.5*22.5*35cm |
| Payment term | 30% before production. 70% before shipment T/T. Western union. Paypal |
| Terms of trade | FOB or EXW |
| Original of production | FUJIAN, QUANZHOU |
| Usage | Face to face copying |
| Application | 1. copying motorcycle alarm remote control 2. copying electric vehicle alarm remote control 3. copying sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control 4. copying ceiling fan remote control 5. copying access system remote control 5. wherever remote control copying needed |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Remote control
- remote control duplicator
- Remocom 175 Remote Control Duplicator for Remocon888 Copy Machine
Related Categories
Hot Searches
- Remote Control Factories
- Remote Control Product Factories
- Electronic Remote Control Factories
- Remote Control Electric Factories
- New Remote Control Duplicator
- Control Remote Duplicator For Door
- Rf Remote Control Duplicator
- Universal Remote Control Duplicator
- 4 Buttons Remote Control Duplicator
- Top 10 Remote Control
- Remote Control Trends
- Remocon Duplicator Bulkbuy
More