|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Special Equipment, Household Appliances |
| Battery Type: | Wholesale 433MHz RF Receiver |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. Power supply:DC 9V-24V
2. Frequency:433.92MHz 433MHz
3. Codes:Fixed / Learning / Rolling Code
4. Channels:2 Channel
5. Working temperature:-40ºC- + 80ºC
6.Built in Aerial antenna:Reception range 30-100m
7.Controlcapacity:200
Products advantage:
1) Can learn Fixed and Rolling code 433,92Mhz remote controls separately and simultaneously !!!
2) Can learn and use most Original 433,92Mhz Fixed and Rolling code remote controls !!! ( Such as : ACM, ERREKA,Ditec,CAME, MHOUSE PUJOL, GIBIDI, DOORHAN, ATA PTX4, MARANTEC etc)
3) 2 channel receiver provides you with an option to control and use 2 gate automations or alarm systems simultaneously
4) 1 relay can store 50 pcs remote control, the receiver can store 100 pcs remote control
| Input Voltage | DC 12-24V |
| Working Temperature | -20-65 Degree |
| Working Frequency | 433mhz |
| Remote Distance | ≤50m |
Wide range of uses:
Garage doors, Electronic gate, Barrier gate, sliding doors, automatic doors, rolling doors, shutters
Electrical appliances/Home automation i.e. lights, Alarm system, access control system
Sometimes you need more remote controls for your gate, alarm, fire alarm or any other system. To buy a few additional original remotes for your gate and alarm system is quite expensive.
So this is the best and much cheaper solution for you!!!

1.What frequency do you need?
433.92 Mhz or 315 Mhz
2.What encode do you need?
rolling code : HCS301, HCS300, HCS200 etc.
learning code: PT2240, EV1527 etc.
fixed code :SC2260 , SC2262, etc.
3. How can i pay for products?
Payment: T/T ,Paypal ,Western Union.
4. Do your products carry warranty?
Yes, 6 month or more and permanent service.
5. How do i purchase more than 1 remote?
Please contact with me,we offer samples to test before ordering.