Universal 12V/24V/9V 2 Channel Gate/Garage Door Remote Control Receiver
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Household Appliances, Remote Control Receiver |
| Battery Type: | Remote Control Receiver |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Fast Delivery
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
RoHS
CE
RoHS
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JH-KIT02-TX41
- Certification
- CE, ISO9001, RoHS
- Code Type
- Fixed Code, Hopping Code, Learning Code, Rolling Code
- Color
- Black, Customized
- Encode Mode
- RC5
- Frequency
- 315MHz/433.92MHz or Customized
- Material
- Plastic
- Transmission Distance
- 50-100m
- Type
- Button
- Universal
- Universal
- Voltage
- 12V-24V
- Product Name
- 12V/24V/9V 2 Channel Gate/Garage Door Receiver
- Encoder Model
- EV 1527 Fixed Code Remote Control
- Mode
- Bistable and Monostable Is Optional
- Memory
- 120 Codes / Channel
- Channel
- 2 Channels
- Modulation Type
- Ask/Fsk
- Tech Parameter
- Saw
- Function
- Household Appliances, Automatic Doors, Industrial
- Usage
- Receive Signal From Remote Control
- Signal Transmission
- RF Remote Control
- Transport Package
- 500PCS/CTN for Receiver Kit
- Specification
- 49.5*29*10.8mm
- Trademark
- JuHui
- Origin
- Fujian, China
- HS Code
- 85269200
- Production Capacity
- 100000 PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 12.00cm * 8.00cm * 3.00cm
- Package Gross Weight
- 0.200kg
Product Description
Universal 12V/24V/9V 2 Channel Gate/Garage Door Remote Control Receiver
| Brand name | Juhui or Customized |
| Model no | JH-RX02-TX41 |
| Decode | SC2260, EV1527, EV527, HT6B20D,HCS300,HCS301.etc |
| Frequency | 315Mhz 433.92Mhz or Customized |
| Modulation type | ASK/FSK |
| Tech Parameter | Saw |
| Battery | 27A 12V , 23A 12V or Button cell |
| Case | Metal and plastic |
| Distance | about 50-100m (open space) |
| LED | Green, Red, or Blue |
| Certification | CE,RoHS,FCC,ISO9001.etc |
| HS Code | 85269200 |


| Package | 500PCS/Ctn |
| Ctn Dimension | 53.5*22.5*35 cm |
| Shipment | by air, by sea, DHL, TNT etc. |
| Payment terms | Advanced T/T:30% as deposit,the balance before shipment Paypal, Western union. |
| Trade terms | FOB or EXW |
| Lead time | 1-5 days for samples 15-20 days for order |
Quanzhou Juhui Electronic Co., Ltd is a high-tech company that specializes in designing, manufacturing and selling Alarm system (motorcycle alarm system, electric vehicles), motorcycle power lock, wireless RF receiver (remote controller), RF Remote control ( key fob and transmitter), RF module (wireless transmitter Module and Receiver Module), Remote Control Duplicator( face to face copying duplicator and machine copy duplicator). We have been manufacturing electronic product for 10 years . Our professional R&D staff can meet your different request . We hope to promote mutual benefit and build long term business with customers all over the world by joint efforts.
1.What frequency do you need?
433.92 Mhz or 315 Mhz
2.What encode do you need?
rolling code : HCS301, HCS300, HCS200 etc.
learning code: PT2240, EV1527 etc.
fixed code :SC2260 , SC2262, etc.
3. How can i pay for products?
Payment: T/T ,Paypal ,Western Union.
4. Do your products carry warranty?
Yes, 6 month or more and permanent service.
5. How do i purchase more than 1 remote?
Please contact with me,we offer samples to test before ordering.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Remote Controller
- 12-24V Receiver kit
- Universal 12V/24V/9V 2 Channel Gate/Garage Door Remote Control Receiver
Related Categories
Hot Searches
- Remote Control Factories
- Remote Control Product Factories
- Electronic Remote Control Factories
- Remote Control Electric Factories
- Remote Control Controller
- Remote Control Board
- New Rf Remote Control
- Wireless Rf Remote Control
- Rf Electronic Remote Control
- Top 10 Remote Control
- Remote Control Trends
- Garage Door Receiver Kit Bulkbuy
More