433MHz RF Remote Control Gate Door Opener
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Household Appliances, Remote Control |
| Battery Type: | 27A 12V |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
RoHS
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JH-TX47
- Certification
- RoHS, FCC, CE
- Color
- Black & Silver
- Frequency
- 433MHz, Customized(315MHz/433.92MHz, etc)
- Material
- Metal
- Transmission Distance
- 50-100m
- Type
- Button
- Universal
- Universal
- Voltage
- 12V
- Battery
- 27A 12V
- Transmit Module
- Ask
- Configuration
- Saw Resonator
- Decode
- Fixed/Learning/Rolling Code and Duplicator
- Place of Origin
- Fujian, China (Mainland)
- Use
- Universal
- Model Number
- Jh-Tx47
- Brand
- Juhui
- Keyword
- Gate Door Opener
- Gross Weight
- 44.3G/PC
- Net Weight
- 40.3G/PC
- Technical Parameter
- Ask
- Configuration Files
- Saw
- Signal Transmission
- RF Remote Control
- Transport Package
- 500 PCS /CTN Regular Corrugated CTN
- Specification
- 53.5*22.5*35 cm
- Trademark
- JUHUI
- Origin
- Fujian, China
- HS Code
- 8526920000
- Production Capacity
- 100000/Pieces/Month
Product Description
Specification:
Easy duplication of :
--- Car alarm remotes.
--- Motorbike alarm remotes.
--- Housealarm remotes.
--- Garage / shed alarm remotes.
--- Vehicle central locking system remotes.
--- Electric garage door remotes.
--- Electric gate remotes.
--- Home automation device remotes - ie. Remote sockets,
--- Lights etc.
| Brand name | Juhui or Customized |
| Model number | JH-TX47 |
| Configuration Files | SAW |
| Technical Parameter |
ASK |
|
Frequency |
Customized(303M,330M,315M,390M,433M,433.92M,868.35M,303.825M(Hz),etc.) |
| Battery Model | 27A |
| Voltage |
12V |
| Net Weight | 40.3g/pc |
|
Gross Weight |
44.3g/pc |
| Encoder Model |
HCS301,HT12E,HT6P20B,HT6P20D,HS527,HCS360, HCS300,SMC918,SMC926 (available) HCS306,HCS201,HCS200 (customized)EV1527,PT2240, |
| Certification | ISO9001:2000 |
|
Material |
Plastic case |
|
Function
|
Our rf remote control is easy and convenient to use. It is used for motorcycle alarm system, car alarm system,auto gate,door motor or other security product. |
Packaging & Shipping
| Package | 500PCS/Ctn |
| Ctn Dimension | 53.5*22.5*35 cm |
| Shipment | by air, by sea, DHL, TNT etc. |
Transaction Terms
| Payment terms | Advanced T/T:30% as deposit,the balance before shipment Paypal, Western union. |
| Trade terms | FOB or EXW |
| Lead time | 1-5 days for samples 15-20 days for order |
Company Information
Quanzhou Juhui Electronic Co., Ltd is a high-tech company that specializes in designing, manufacturing and selling Alarm system (motorcycle alarm system, electric vehicles), motorcycle power lock, wireless RF receiver (remote controller), RF Remote control ( key fob and transmitter), RF module (wireless transmitter Module and Receiver Module), Remote Control Duplicator( face to face copying duplicator and machine copy duplicator). We have been manufacturing electronic product for 10 years . Our professional R&D staff can meet your different request . We hope to promote mutual benefit and build long term business with customers all over the world by joint efforts.

FAQ
1.What frequency do you need?
433.92 Mhz or 315 Mhz
2.What encode do you need?
rolling code : HCS301, HCS300, HCS200 etc.
learning code: PT2240, EV1527 etc.
fixed code :SC2260 , SC2262, etc.
3. How can i pay for products?
Payment: T/T ,Paypal ,Western Union.
4. Do your products carry warranty?
Yes, 6 month or more and permanent service.
5. How do i purchase more than 1 remote?
Please contact with me,we offer samples to test before order
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Remote control
- remote control duplicator
- 433MHz RF Remote Control Gate Door Opener
Related Categories
Hot Searches
- Remote Control Factories
- Remote Control Product Factories
- Electronic Remote Control Factories
- Remote Control Electric Factories
- Gate Door Remote Control
- Universal Wireless Remote Control
- Wireless Rf Remote Control
- Rf Electronic Remote Control
- Rf Door Remote Control
- Top 10 Remote Control
- Remote Control Trends
- Gate Door Opener Bulkbuy