| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Household Appliances, Remote Control |
| Battery Type: | 27A 12V Remote Control |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Brand name | Juhui or Customized |
| Model number | JH-TX278 RF Transmitter |
| Battery Model | Button Cell CR2032 |
| Encoder Model | rolling code & fixed code copy |
|
Certification |
ISO9001, RoHS, FCC,CE |
| Voltage | 6V |
| Style | wireless |
| Frequency | Customized(303M,330M,315M,390M,433M,433.92M,868.35M,303.825M(Hz),etc.) |
| Configuration Files | SAW |
| Technical Parameter | ASK |
| Warranty | 2 years |
| Place of Origin: |
Fujian, China (Mainland) |
| Package | 500PCS/Ctn |
| Ctn Dimension | 53.5*22.5*35 cm |
| Shipment | by air, by sea, DHL, TNT etc. |
| Payment terms | Advanced T/T:30% as deposit,the balance before shipment Paypal, Western union. |
| Trade terms | FOB or EXW |
| Lead time | 1-5 days for samples 15-20 days for order |
1.What frequency do you need?
433.92 Mhz or 315 Mhz
2.What encode do you need?
rolling code : HCS301, HCS300, HCS200 etc.
learning code: PT2240, EV1527 etc.
fixed code :SC2260 , SC2262, etc.
3. How can i pay for products?
Payment: T/T ,Paypal ,Western Union.
4. Do your products carry warranty?
Yes, 6 month or more and permanent service.
5. How do i purchase more than 1 remote?
Please contact with me,we offer samples to test before ordering.