Outdoor Waterproof Infrared Beam Photocell Sensor for Barrier Gate
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Type
- Sensor
- Usage
- Anti-theft, Metal, Gas, Temperature, Liquid
- Model NO.
- JH-KIT07
- Installation Mode
- Wall Mounted
- Certification
- CE, ISO, RoHS
- Application
- Home, Car/Motorcycle
- Product Name
- Outdoor Waterproof Infrared Beam Photocell Sensor
- Receiving Range
- Between 15m
- Frequency
- 1.92kHz
- Input Power
- DC/AC 12-24V
- Wave Length
- 940m
- Input Current
- R-15mA ;T-30mA
- Operating Temperature
- -25 to +55 Celsius
- Relay Output
- 1 a Max *36V
- Dimensions
- 49.2*75.3*29.6mm
- Payment Item
- T/T ,Paypal , West Unio and So on
- Transport Package
- Standard Box
- Specification
- 49.2*75.3*29.6cm
- Trademark
- Juhui
- Origin
- China
- HS Code
- 85269200
- Production Capacity
- 100000PCS/Month
Product Images of Outdoor Waterproof Infrared Beam Photocell Sensor for Barrier Gate
Find Similar Products
Product Description
Product Description
| Brand name | JUHUI or CUSTOMIZED |
| Model Number | JH-KIT07 |
| Technology | active infrared beam sensor |
| How to use it | please check the manual |
| Receiving Range | between 15m |
| Usage | It works for garage door /barrie gate /car door and so on |
| Frequency | 1.92KHZ |
| Input Power | dc/ac 12-24v |
| Operating temperature | -22 °C ~ +55 °C |
| Wave length | 940m |
| Case | plastic |
| Input Current | R-15MA ;T-30MA |
| Relay output | 1 A max *36V |
| Lead time | 1-5 days for samples, 20-30 days for order |
| MOQ: | 100pcs |
| Supply ability | 100000pcs/Month |
| Package | 100pcs/CTN |
| CTN dimension | 53.5*22.5*35cm |
| Payment term | 30% before production.70% before shipment T/T . Western union. Paypal |
| Terms of trade | FOB or EXW |
| Original of production | FUJIAN, QUANZHOU |
Package and Shipping
Notice -PACKING
1)Standard packaging: polybag for each product, and inner box for a pack, carton outside.
2)OEM packaging is acceptable(MOQ :1000PCS)
Various shipping terms for your choice!
Notice-DELIVERY
1) You can choose any of the shipping methods as listed above, we are pleased to give advices if needed.
2) The buyer should be responsible for any tax and duty charged by their country.
Certifications
Company background
Quanzhou Juhui Electronic Co., Ltd.is a high-tech company that specializes in designing, manufacturing and selling Alarm system (motorcycle alarm system, electric vehicles), motorcycle power lock, wireless RF receiver (remote controller), RF Remote control ( key-fob and transmitter), RF module (wireless transmitter Module and Receiver Module), Remote Control Duplicator( face to face copying duplicator and machine copy duplicator).
Exhibitions Show
| The Name of Exhibition | Address | Time |
| Global Sources Exhibitions | Asia World -Expo of Hongkong | 11th-14th April and 11th -14th October for every year |
| VETECO | Feria de Madrid Spain | 13rd-16th November 2018 |
| Window Doors &Facades | Dubai World Trade Center |
23rd-25th September 2018 |
| R+T Asia |
Shanghai | 20th -22rd March for every year |
For more informatino ,please contact with poppy
About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR237343". Items marked "" are certified.
Company Profile
Quanzhou Juhui Electronic Co., Ltd...Is a high-tech company that specializes in designing, manufacturing and selling Alarm system (motorcycle alarm system, electric vehicles), motorcycle power lock, wireless RF receiver (remote controller), RF Remote control ( keyfob and transmitter), RF module (wireless transmitter Module and Receiver Module), Remote Control Duplicator( face to face copying duplicator and machine copy duplicator),
Our alarm systems are widely used in every brand motorcycle and electric vehicles. There are many alarm models in different prices for your choices. Our high quality RF wireless remote control, remote control duplicator and receiver are widely used as advanced accessory in garage door, rolling door, sliding gate, motorcycle alarm etc.
Our company professional R&D staff can meet your different request. We provide different kinds of products with high quality and favorable price. We are still developing and designing new products according to market demand.
We stick to management principle: Quality first, service first, continuous improvement and innovation. Our quality objective is "zero defect, zero complaint". We hope to promote mutual benefit and build long term business with customers all over the world by joint efforts.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory
- Address
- No 288, Changxing Road, Huoju Industrial District, Licheng Area, Quanzhou, Fujian, China
-
Plant Area
- 2530 square meters
-
Number of Employees
- 74
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- D/P, T/T, LC, PayPal, Small-amount payment, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Xiamen Port
-
Minimum Order Quantity
- 300 Pcs
-
Supply Chain Partners
- 30
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Remote Control, Receiver, Wifi Camera, Keypad, Locksmith Machine, Central Motor, Sliding Door Motor, Key Selector, Fingerprint Keypad Remote Control
-
Production Lines
- 5
-
Production Machines
- Tin Paste Printing Machine, SMT Machine, Reflow Soldering Machine, AOI Machine, Automatic Screwdriving Machine, Automatic Soldering Machine, Laser Marking Machine, High Frequency Plastic Machine, Printing Machine, Spectrum Analyzer, Shielding Room, Automatic Wire Cutting Machine, Constant Temperature and Humidity Test Chamber
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection Visual inspection Function inspection
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples,Customization from Designs,Full Customization,Minor Customization,Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 10 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2012-01-05
-
Export Year
- 11 Years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Annual Export Revenue
- 7,957,274 RMB
-
Number of Foreign Trading Staff
- 7
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE, RoHS
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$3.60-4.20 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Automatic Door Accessories
- Infrared sensor/Beam Photocell
- Outdoor Waterproof Infrared Beam Photocell Sensor for Barrier Gate
Related Categories
Hot Searches
- Alarm Sensor Factories
- Color Sensor
- Security Sensor
- Remote Sensor Factories
- Infrared Security Sensor
- Infrared Remote Sensor
- Infrared Alarm Sensor
- Infrared Sensor Camera
- Infrared Sensor Detector
- Infrared Sensor Bulkbuy