Multi Frequency RF Wireless Remote Control for Garage Door Opener
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Industrial Machinery, Special Equipment, Toys, Household Appliances |
| Battery Type: | Cr 2032 Remote Control |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Fast Delivery
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
RoHS
CE
RoHS
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JH-TX598
- Certification
- CE, ISO9001, RoHS
- Code Type
- Fixed Code, Hopping Code, Learning Code, Rolling Code
- Color
- Black, Gray, Red, White, Yellow
- Encode Mode
- RC5
- Frequency
- 280-870MHz
- Material
- Plastic
- Transmission Distance
- 50-100m
- Type
- Button
- Universal
- Universal
- Voltage
- 12V
- Name
- Multi Frequency Universal Remote Control
- Lead Time
- 2-5 Days for Samples, 15-20 Days for Order
- Trading Term
- Fob Xiamen or EXW
- Transmitting Mode
- Ask or Fsk (Technology)
- MOQ
- 300PCS
- Payment Term
- 30% in Advance, 70% Before Shipment
- LED Color
- Green/Red/Blue
- Usage
- 280MHz-870MHz Multi-Frequency
- Keyword
- Wireless Remote Control
- Signal Transmission
- RF Remote Control
- Transport Package
- 500PCS/CTN Regular Corrugated Carton
- Specification
- stardand remote control
- Trademark
- JUHUI or customized
- Origin
- Quanzhou, Fujian
- HS Code
- 85269200
- Production Capacity
- 100.000PCS
Packaging & Delivery
- Package Size
- 7.00cm * 3.00cm * 1.00cm
- Package Gross Weight
- 0.030kg
Product Description
OEM√ WARRANTY√ COMPENSATION√ FREE SAMPLE√
EXPORTING TO WORLD MARKET√ 5 YEARS√ OEM√
MANUFACTURE√ CUSTOMIZED√
Multi Frequency 280-868mhz Universal Remote Control
1.One remote control can use on 4 different garage doors
2.280-870MHZ fixed code and rolling code
3.sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control
4.ceiling fan remote control
5. access system remote control
6.wherever remote control needed


by air, by sea, DHL, TNT etc
Our factory covers an area of approximately 2000 square meters,where for the past 10 years we have been manufacturing electronic products,mainly remote control,receiver,door opener system,motorcycle alarm and remote control duplicator etc.Our company professional R&D staff can meet your different request. we have advanced equipment for production, such as SMT , frequency machine, logo Engraving machine laser etc.
Q1: Where is your Factory? How can I visit your company?
A1: Our factory is located in Quanzhou, Fujian, China. We could pick you up from the hotel you live when you come to Quanzhou.
Q2: Warranty?
A2: Normally it's one year, but it will be 2 years if you can be our agent
Q3: Can I get some Samples? Are your samples free or need cost?
A3: It can be free, but anyway we have to charge for the samples first, the sample charge can be returned after official order placed.
Q4: Could you please make OEM for us?
A4: Surely yes.OEM&ODM, any your customized alarm system we can help you to design and put into product
Q5: How long can I get your samples?
A5: For samples, it will be ready for delivery in 1-5 days after payment. The samples will be sent to you by express.
Q6: When can I get the price?
A6: Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hours. If you are very urgent to get the price, please call us
Q7: What's your Payment method supported?
A7: We accept T/T, Western Union, Paypal etc.
Q8: Shipping & Express
A8: 1). If you have specified shipping agent, we will contact them and to deliver your goods.
2) If you do not have specified shipping agent, we will delegate a credible one for you to deliver your goods. Goods could be delivered by air, by sea, by express (DHL, UPS, TNT or FEDEX).
More questions please contact with me
EXPORTING TO WORLD MARKET√ 5 YEARS√ OEM√
MANUFACTURE√ CUSTOMIZED√
Multi Frequency 280-868mhz Universal Remote Control
1.One remote control can use on 4 different garage doors
2.280-870MHZ fixed code and rolling code
3.sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control
4.ceiling fan remote control
5. access system remote control
6.wherever remote control needed
| Brand name | JUHUI or CUSTOMIZED |
| Model No | JH-TX278 remote control duplicator |
| Decode | SC2260, EV1527, EV527, HT6P20B, HT6P20D, HCS301, HCS300, duplicator for clone etc |
| Frequency | 280-870MHZ |
| Modulation type | FSK/ASK |
| Tech. parameter | SAW |
| Operating temperature: | -20 ° C ~ +50 ° C |
| Battery | 27A. 12V |
| Case | Metal and plastic |
| Distance | About 80m ( open space) |
| Lead time | 1-5 days for samples, 20-30 days for order |
| Package | 500pcs/CTN |
| MOQ: | 300pcs |
| Supply ability | 100.000pcs/Month |
| Package | 500pcs/CTN |
| CTN dimension | 53.5*22.5*35cm |
| Payment term | 30% before production, 70% before shipment . T/T. Western union. Paypal |
| Terms of trade | FOB or EXW |
| Delivery time | 1-25 days after payment |
| Origin place | Quanzhou,Fujian |
| Logo | accepted |
| OEM/ODM | yes |
| Application | 1. motorcycle alarm remote control 2. electric vehicle alarm remote control 3. sliding gate remote control, auto gate remote control, sliding door remote control, rolling door remote control 4. ceiling fan remote control 5. access system remote control 6. wherever remote control needed |


by air, by sea, DHL, TNT etc
Our factory covers an area of approximately 2000 square meters,where for the past 10 years we have been manufacturing electronic products,mainly remote control,receiver,door opener system,motorcycle alarm and remote control duplicator etc.Our company professional R&D staff can meet your different request. we have advanced equipment for production, such as SMT , frequency machine, logo Engraving machine laser etc.
Q1: Where is your Factory? How can I visit your company?
A1: Our factory is located in Quanzhou, Fujian, China. We could pick you up from the hotel you live when you come to Quanzhou.
Q2: Warranty?
A2: Normally it's one year, but it will be 2 years if you can be our agent
Q3: Can I get some Samples? Are your samples free or need cost?
A3: It can be free, but anyway we have to charge for the samples first, the sample charge can be returned after official order placed.
Q4: Could you please make OEM for us?
A4: Surely yes.OEM&ODM, any your customized alarm system we can help you to design and put into product
Q5: How long can I get your samples?
A5: For samples, it will be ready for delivery in 1-5 days after payment. The samples will be sent to you by express.
Q6: When can I get the price?
A6: Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hours. If you are very urgent to get the price, please call us
Q7: What's your Payment method supported?
A7: We accept T/T, Western Union, Paypal etc.
Q8: Shipping & Express
A8: 1). If you have specified shipping agent, we will contact them and to deliver your goods.
2) If you do not have specified shipping agent, we will delegate a credible one for you to deliver your goods. Goods could be delivered by air, by sea, by express (DHL, UPS, TNT or FEDEX).
More questions please contact with me
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Hot Sales
- Multi Frequency RF Wireless Remote Control for Garage Door Opener
Related Categories
Hot Searches
- Remote Control Factories
- Remote Control Product Factories
- Electronic Remote Control Factories
- Remote Control Electric Factories
- Remote Control Battery
- Industrial Remote Control
- Remote Control Switches
- Remote Control Controller
- Ac Remote Control
- Top 10 Remote Control
- Remote Control Trends
- Clone Remote Control Bulkbuy
More